Donald Trump prezydentem Ameryki

Donald Trump, ceniony biznesmen oraz medialny celebryta bez politycznego dorobku, szokując świat wygrał wybory prezydenckie, zostawiając na pokonanym polu niedawną sekretarz stanu panią Hillary Clinton.

Bardzo korzystny wynik 70-letniego Trumpa to wielkie zaskoczenie. Każde zapowiedzi w ostatnich dniach podpowiadały, że to Clinton musi zwyciężyć. D. Trump wygrał z nią w dużej mierze dzięki głosom białych mężczyzn oraz ewangelików, jacy od początku tworzyli najbardziej zagorzałą grupę jego fanów. To w dużym stopniu osoby nie mający wyższego wykształcenia, którym słabiej układa się w nowej, światowej gospodarce. Klęska Hilary Clinton daje znać tak czy inaczej, że najpewniej zagłosowało na nią dużo mniej kobiet niż można było się spodziewać. Zdaniem analityków nagrania z seksistowskimi wypowiedziami Trumpa o Paniach nie zniechęciły wyborców, jak można było przypuszczać.

O dobrym rezultacie wyborczym Donalda zadecydowały niespodziewane wygrane w paru istotnych stanach wahadłowych, w tym w Karolinie Północnej.

Sukces Donalda Trumpa oznacza, że 45. prezydentem USA pierwszy raz zostanie osoba bez żadnego politycznego dorobku i doświadczenia. Może to być wyjątkowo mocno niepewne, jednak w praniu może okazać się niebywale korzystne, bo taki mężczyzna odcięty od złych przyzwyczajeń ma szansę uczynić w USA a także w innych krajach dużo dobrych modyfikacji.