Porady, jak unikać wpadek podczas prania

rozwieszone kolorowe pranie

Pranie wprawdzie zdaje się być robotą niewiarygodnie prostą, wielu osobom może stwarzać dość duży kłopot. Innowacyjne urządzenia piorące mają programy wyjaśnione w bardzo przyjazny sposób, ale, co jeżeli nasza pralka nie ma tego rodzaju ułatwień? Oto parę sugestii, które opłaca się wziąć pod uwagę!

1. Sortowanie ciuchów

Istotne, by nie dawać wszystkich ubrań na raz do pralki. Sortujemy ubrania po kolorach oraz tkaninach, z jakich są uszyte. Jeżeli chodzi o barwy to pranie warto posegregować na białe, ciemne jak też wielokolorowe. Odpowiednia selekcja barw umożliwi uniknięcie pofarbowania ubrań. Nie wszystkie materiały toleruje taką samą temperaturę. Najlepiej sprawdzać metki, jaka temperatura prania jest polecana przez wytwórcę. W różnej temperaturze będziemy prali materiał jeansowy, jedwab czy poliester.

2. Patrz na metki!

Jak już poprzednio pisaliśmy warto spojrzeć na informacje odnośnie prania zawarte na metkach. Dzięki nim będziemy wiedzieli nie jedynie, jaka jest rekomendowana temperatura prania, ale też czy w ogóle możemy prać albo prasować.

suszenie prania na dworze3. Temperatura wody

Bardzo ważny jest wybór stosownej temperatury. Wrażliwe tkaniny pierzemy w małych temperaturach. Trudne plamy w wysokich. Też czarne ciuchy powinno się prać w małych temperaturach, dzięki czemu nie stracą tak szybko swego koloru.

4. Wybór specyfiku do prania

Czarne, białe czy kolorowe? W zależności od tego, jakie wrzucasz pranie, dobierz odpowiedni detergent. Dostępnych jest mnóstwo produktów – proszki, kapsułki a także płyny. Pamiętaj, aby detergent był dostosowany do koloru prania! Komplementarnie warto też użyć płynu do płukania, jaki nada ciuchom świeży zapach. Możesz też dorzucić do prania specjalne chusteczki, jakie mają za zadanie wychwycić pigmenty, jakie ewentualnie mogły by pofarbować pozostałe ubrania.

5. Uruchamiamy pranie

Posortowane pranie warto umieścić w bębnie pralki, dodać środki do prania, wyselekcjonować odpowiedni program, zamknąć drzwiczki od pralki i ją uruchomić. Prawda, iż łatwe?