Sposoby na walkę z chrapaniem

Sposoby na walkę z chrapaniem

Problem chrapania dotyka coraz większą ilość osób. To schorzenie przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, ale także odbija się na samopoczuciu. Osoba cierpiąca na tę dolegliwość jest senna w ciągu dnia. Chrapanie może także powodować wzrost ciśnienia tętniczego, a także przerost prawej komory serca. Dodatkowo chrapanie nie odbija się tylko na zdrowiu osoby na nie cierpiącej, ale dotyka także pozostałych współlokatorów. Nieprzespane noce mogą powodować rozdrażnienie oraz nerwowość zarówno chrapiącego, jak i partnera czy partnerki. Wbrew pozorom chrapanie dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety.

Co powoduje chrapanie?

Na to, że ktoś chrapie wpływa wiele czynników, ale między innymi wyróżnia się otyłość, picie alkoholu czy palenie papierosów. Również wiek ma bardzo duże znaczenie. Im osoba jest starsza, tym jest większe ryzyko, że wystąpi u niej zaburzenie oddychania. Także drożność nosa oraz niewłaściwa budowa gardła może sprzyjać wystąpieniu chrapania. Nieleczona dolegliwość, może mieć bardzo poważne skutki, takie jak bezdech senny, który prowadzi do obniżenia natlenienia krwi. Efektem tego są silne bóle głowy, senność oraz nerwowość i rozdrażnienie. W najgorszych przypadkach zaburzenie oddychania może spowodować zawał serca lub udar mózgu.

Sposoby walki z chrapaniem

Wiele osób decyduje się zwalczyć chrapanie domowymi sposobami. Należą do nich utrzymanie odpowiedniej diety oraz zmiana trybu życia. Jeśli mimo to dolegliwość dalej występuje, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Jednym ze sposób na walkę z chrapaniem jest laserowy zabieg wykorzystujący system NightLase. Zabieg jest szybką i nieinwazyjną metą leczenia chrapania. Podczas zabiegu specjalnym laserem podgrzewa kilka miejsc gardła oraz jamy ustnej. Powoduje to stymulację i obkurczanie się włókien kolagenowych. Efektem jest zwiększenie ich elastyczności i sprężystości. By kuracja przyniosła efekty, zaleca się wykonanie trzech serii zabiegów.